|
Megaregion |
Region karpacki |
Prowincja |
Karpaty Zachodnie |
Podprowincja |
Zewnętrzne Karpaty Zachodnie |
Makroregion |
Beskidy Zachodnie |
Mezoregion |
Gorce |
Zajmowane
jednostki
administracyjne |
Polska:
– woj. małopolskie
– powiat limanowski, powiat nowotarski |
|
Małopolska
Nasze województwo dysponuje olbrzymim potencjałem rozwoju turystyki. Wyjątkowe położenie geograficzne, stosunkowo łaskawa dla zabytków historia, interesujące mniejszości kulturowe - wszystko to skazuje nasz region na sukces. Trzeba jednak nań zapracować.
Przyglądając się specyfice naszego województwa, trzeba zwrócić uwagę na to, że jak żadne w Polsce ma wyjątkowe przyrodnicze i kulturowe atuty: silną tożsamość, dumną historię i tradycje. Poza brakiem dostępu do morza w naszym regionie można znaleźć niemal każdy rodzaj krajobrazu, jaki występuje w Polsce: są więc góry, różnego rodzaju lasy (jedna czwarta województwa jest nimi pokryta), równiny, wyżyny, mniej liczne jeziorka. Jedna piąta powierzchni Polski chronionej przepisami o parkach narodowych znajduje się na obszarze Małopolski. Wszystko to jest olbrzymią zaletą z punktu widzenia aktywnej turystyki. Za tym idzie jeszcze bagaż historyczny i w stosunkowo niewielkim stopniu zniszczone zabytki.
Mentalnie jesteśmy ludźmi pogranicza - od ostatnich kilkuset lat po dziś. Małopolanie to w większości ludzie z inicjatywą, przyzwyczajeni do trudności życia, samodzielni. Jednocześnie bardzo konserwatywni.
Gospodarka naszego regionu nie miała w ciągu ostatnich 20 lat wielu problemów związanych z konieczną restrukturyzacją, wynikającą ze zmian ustrojowych. Z tego powodu rola ciężkiego przemysłu w Małopolsce jest dziś nieduża, dominują małe i średnie przedsiębiorstwa, rozrasta się sektor usług, w tym w rozwojowych dziedzinach badań czy turystyki. W naturalny sposób powstają skupiska firm, które mogą się stać podstawą przyszłych regionalnych klastrów: od małych firm i rzemiosła meblarskiego w okolicach Kalwarii Zebrzydowskiej, przez usługową specjalizację turystyczną Podhala, po firmy informatyczne oraz przemysł medialny i wydawniczy w Krakowie.
Sercem regionu jest niewątpliwie Kraków - miasto o unikalnym dziedzictwie kulturowym, jedno z niewielu miejsc na mapie Polski poza Warszawą, które są zauważalne z perspektywy europejskiej i światowej.
Południe Małopolski to obszar o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych oraz rozwiniętej bazie turystycznej. Region ten nastawiony jest przede wszystkim na obsługę ruchu turystycznego. Zachodnią część województwa wyróżnia z kolei zlokalizowana na jej terenie duża liczba zakładów przemysłowych, również tych wysokich technologii, należących często do średnich przedsiębiorstw. Tereny na północy województwa mają zaś charakter wybitnie rolniczy. Gospodarstwa zlokalizowane na tym obszarze wyróżniają się dużą powierzchnią w porównaniu choćby z rozdrobnionymi gospodarstwami południowej części województwa. Wreszcie w południowo-wschodniej części Małopolski dominują obszary o charakterze rolniczym z przeważającym sadownictwem.
To przyroda może stanowić o sile naszego regionu. Ochroną różnego rodzaju (od parków narodowych po krajobrazowe) objętych jest niemal 60 proc. terenów leżących w Małopolsce. Mamy sześć parków narodowych (Babiogórski, Gorczański, Ojcowski, Pieniński, Tatrzański oraz część parku Magurskiego), 84 rezerwaty przyrody, 11 parków krajobrazowych (w tym Jurajski Park Krajobrazowy czy Popradzki Park Krajobrazowy) i trzy obszary ochrony ptaków Natura 2000 (Gorce, Puszcza Niepołomicka, Tatry).
Blisko 10 proc. wszystkich polskich zabytków znajduje się w Małopolsce. Przeliczając ich liczbę na powierzchnię, Małopolska znajduje się na drugim - po Dolnym Śląsku - miejscu w Polsce.
Jednocześnie Małopolska może się pochwalić największą w Polsce liczbą obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na liście tej znajduje się 830 obiektów w 138 krajach świata. Tworzą część kulturalnego i naturalnego dziedzictwa, którego wartość komitet UNESCO uznał za wybitną. W Polsce obiektów wpisanych na tę prestiżową listę jest dziś 13. Pięć znajduje się w Małopolsce, a dwa z nich to parki narodowe: Babiogórski i Tatrzański.
Województwo małopolskie posiada duże naturalne zasoby pozwalające na rozwój lecznictwa, rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej. Oprócz miejscowości posiadających status uzdrowisk mamy także wiele miejscowości coraz bardziej wykorzystujących wody lecznicze lub termalne - wcześniej na odpowiednią infrastrukturę brakowało pieniędzy. Z podziemnych źródeł, niekwalifikowanych jako uzdrowiskowe, korzystają więc na przykład: Poręba Wielka, Szczawa, Głębokie, Łomnica, Złockie czy Krzeszowice.
Na terenie naszego województwa istnieją świetne warunki do rozwijania niemal każdej formy turystyki aktywnej i specjalistycznej. Mamy góry pozwalające na uprawianie turystyki pieszej, wspinaczkowej czy narciarskiej. Kilka zbiorników na rzekach gwarantuje też możliwość uprawiania sportów wodnych. Eksperci oceniają, że masowy sukces Małopolska może osiągnąć, promując turystykę pieszą - zarówno górską jak i nizinną. Wszystko z powodu rosnącej popularności rekreacyjnego biegania czy nordic walkingu.
W Małopolsce turystyka piesza ma szansę pełnić funkcję wiodącą właśnie ze względu na duże zagęszczenie atrakcji przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Do tego zagęszczenie miejscowości w Małopolsce jest najwyższe w kraju - wycieczki piesze nie oznaczają więc konieczności przygotowania się na cały dzień marszu, często wystarczy godzina, by dotrzeć do punktu komunikacji publicznej. Nigdzie nie ma też tylu oznakowanych szlaków turystycznych oraz schronisk i innych miejsc noclegowych położonych przy szlakach.
Co ciekawe, mimo świetnego ukształtowania terenu nasze województwo ma stosunkowo słabo rozwiniętą infrastrukturę narciarską. Co prawda w ostatnich latach inwestycji bardzo przybyło, ale nadal w porównaniu z województwem śląskim czy sąsiadującą z naszym regionem górzystą Słowacją jakość i ilość infrastruktury do uprawiania narciarstwa zjazdowego pozostawia wiele do życzenia. Tak jak w całej Polsce nie ma u nas żadnej sieci szlaków do narciarstwa biegowego.
Nasze województwo wyróżnia się więc na tle innych regionów Polski pod względem występowania atrakcji turystycznych. W strategiach rozwoju turystyki w województwie i w poszczególnych gminach szczególne znaczenie przypisuje się jak do tej pory parkom narodowym i innym obszarom chronionym. Gminy, które dysponują takim bogactwem, stawiają również na inwestowanie w wody uzdrowiskowe, każda dba też o swoje zabytki, zdając sobie sprawę, że nawet jeśli nie będą one stanowiły głównej atrakcji, mogą stać się w pamięci turystów wspomnieniem, które sprowadzi ich znów.
Efekty tej polityki już widać. Małopolska jest jednym z najlepiej zagospodarowanych turystycznie województw pod względem bazy noclegowej. Niemal w żadnej gminie nie ma problemu ze znalezieniem hotelu lub choćby gospodarstwa agroturystycznego. Pod względem liczby sezonowych miejsc noclegowych w przeliczeniu na mieszkańców Małopolska znajduje się na trzeciej pozycji w Polsce - wyprzedzają ją dwa nadmorskie województwa. Natomiast uwzględniając liczbę całorocznych miejsc w hotelach, Małopolska zajmuje pierwsze miejsce w kraju.
Atrakcyjność turystyczną województwa potwierdza intensywność ruchu turystycznego. Oprócz województw nadmorskich, a zwłaszcza zachodniopomorskiego, Małopolska jest zdecydowanym liderem, jeśli chodzi o przyjazdy i pobyt turystów. Jednocześnie to do nas przyjeżdżają najbogatsi turyści (w przeciwieństwie do wybrzeża bałtyckiego), w Małopolsce nocują oni o wiele częściej w wysokiej jakości hotelach. Co ciekawe, nigdzie tak wielu ludzi nie przewija się przez muzea i galerie.
Turystyka ma więc duże znaczenie z punktu widzenia gospodarki. Więcej na turystyce zarabiają jedynie województwo zachodniopomorskie i Mazury.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |